Mám k tomu co říct, rostlinné stravování

21. června 2014 v 9:16
Otevřu stránku blogu a heleme se mnou poslední dobou velmi často probírané téma.
Tak si to otevřu, přečtu a teď tak koukám na stěnu a říkám si: kudla? nebo kyselina? kyanid?
Ale ne, já jsem velmi mírumilovná osoba, ale >>tohle<< ?
Přiznávám, článek je to pojat poněkud inteligentněji než všetšina mých dosavadních důvodů z tématu k protáčení očí, ale fráze jako "Vážení, proboha, vy nejste krávy! Kde se ve vás vzala ta myšlenka, že pojídat maso je nesmysl?" mě vytáčí do vývrtky, takže znova a tentokrát podrobněji článek ohledne rostlinného stravování.
A ne, není to reakce na výše zmíněný článek. Protože se budu asi převážně věnovat vegetariánství.
P.S. Přesto, že autorka v článku píše, že ho chápe, celou dobu shazuje. Kdyby se našel někdo, kdo by mi tu logiku vysvětlil, uvítala bych to.

Do vývrtky poprvé: Je to trend poslední doby!
No pokud počítáte Bibli jako poslední dobu, já tedy sice jsem stará, ale až tak stará asi ne. A proč mluvím o Bibli? Protože historie vegetariánství sahá až tam. Copak Bůh říkal Evě a Adamovi "jeze všechny ty tvorečky kolem"? Ne neříkal.
Že je to špatný příklad? A co Védská kultura její začátek je kladen do doby 2000 let před naším letopočtem. Ale samozřejmě přijímám, že pro někoho je to současnost. Říká Vám něco mazdazan? Jedná se výživový systém, který má na svědomí Zarathustra, který žil v 6. století před naším letopočtem. Budha též nebyl šířitelem pojídaní masa, ba naopak. O vegetariánství mimo jiné pojednává i Platón (řecký filosof, pedagog, matematik). A mohla bych pokračovat. Takže ne, vynechávání některých nebo všech živočisných produktů opravdu není trend poslední doby.

Do vývrtky podruhé: Vyhovuji potřebám těla, když jím maso!
Takže copak obsahuje maso? Obecně obsahuje asi 50-80% vody, 15-20% bílkovin a až 50% tuku, jen velmi málo sacharidů. je zdrojem mnoha minerálních látek jako jsou třeba fosfor, draslík, hořčík, vápník, sodík, železo a kromě toho je také zdrojem vitaminů skupiny B, vitaminu A, D,... Pochopitelně se to liší s druhem masa.
A tohle všechno, že se nedá získat jinak?
Začněme u vitamínů. Největší problém je asi s vitamínem B12. Ten se kromě masa vyskytuje ale také v mořských řasách, květáku nebo pšeničných klíčcích.
Vitamín A, který je důležitý například pro zrak, se pak vyskytuje například ve vojtěšce, mrkvi, špenátu nebo mangu.
A vitamín D, který potřebují naše kosti se dá získat teřba z avokáda, banánu nebo obilných klíčků.
Přejdemě k minerálním látkám. Fosfor se kromě masa vyskytuje taky v luštěninách, dalším zdrojem jsou ořechy. Vyskytuje se v bramborech nebo v menším množštví v některých druzích ovoce (např. v jablcích nebo v jahodách), v sóje, špetnátu a tak dále a tak dále.
Draslík se vyskytuje také v bramborech, banánech, luštěninách, celozrných bílkovinách a tak dále.
Hořčík, tak s tím problém opravdu není, vyskytuje se v zelené listové zelenině, v jablcích, v celozrných obilovinách, luštěninách a tak dále.
Vápník se dá získat z luštěnin třeba zejména ze sóji, z brokolice, špenátu, máku, ořechů, mandlí,...
Jak získat sodík? No kdopak nepoužívá sůl? Nevím o tom, že vegetariáni nebo vegani by se vyhýbali jejímu použití.
Železo najdeme v meruňkách, listové zelenině, luštěninách, kopřivě, celozrných obilovinách,...
A bílkoviny. Donedávna jsem si myslela, že společnost prošla dostatečnou osvětou a nikdo už nevěří tomu, že bílkoviny jsou nenahraditelné. Očividně jsem se zmýlila. Tak tedy znovu: živočišné bílkoviny JSOU nahraditelné. Jsou naharaditelné docela dobře a navíc zdravěji, protože rostlinné bílkoviny obsahují mnohem méně cholesterolu a tuku, kromě toho také obsahují dost vlákniny, nezbytné pro správné trávení. Bílkoviny najdeme třeba v sóji, hrachu, čočce,... a nesmíme zapomenout na náhražky masa - tofu, seitan, robi, klaso, tempeh,...
Úmyslně jsem nejmenovala mléčné a vaječné zdroje.
To důležité co z nich získáváme se totiž většinově dá najít v mase.
Podtrženo sečteno tělo nepotřebuje maso, potřebuje živiny v něm obsažené. A ty se dají získat i jinak.

Do vývrtky potřetí: Dožíráte se chemickým sračkama, to přece není zdravé!
Tak vážení, který všežravec vlastně ví, co všechno konzumuje? Který všežravec si hlídá počet bílkovin, vitaminů, minerálních látek? Kolik dalších půjde do fastfoodu a aniž by se je zajímalo co vlastně pozřou si objednají nějakou o nic méně chemickou sračku? Dle mého docela dost, ale zkuste mě přesvědčit o opaku, pokud budete mít rozumné argumenty. Ano, existují výjimky. Ale jsou to výjimky.
A tyhle "chemické sračky" obsahují kromě éček, barviv, dochucovadel,... také ty potřebné bílkoviny a neznám vegana, který by si nedával pozor na to, co výživové doplňky obsahují.

Do vývrtky počtvrté: Proč odmítáte vejce, med, mléko a produkty z něj?
Každý ze svého osobního důvodu. Ne všichni vegany jsou vegany z etických důvodů, na které je většinou poukazováno a které jsou většinou tak strašně schazovány. Jde i o výživovou stránku věci, ano, i tací se najdou.
Já mám ale etický problém. Nemám přílišný problém s vejci pokud nejsou z velkochovu, kde slepice žije v naprosto nevhodných podmínkách, za umělého osvětlení, aby více nesla, kde žijí oškubaná a zdevastovaná, v nevhodných podmínkách a s nevhodným krmivem. Klidně si dám vajíčko od babičky, kde vím, že se slepice mají dobře.
Mléko. Přijde Vám normální, aby člověk pil mateřské mléko jiných savců? Přijde? Přijde Vám normální, že je od krávy, která opět nežije v podmínkách, které by si zasloužila, odtrženo tele, které je pak nadopováno chemickými sračkami a zabito pro maso, zatímco mléko pro něj určené si cpou do chřtánů lidi? Přijde? Mně ne. Ale ano, opět existují výjimky. Někdy jsou telata krmena mlékem z celkové produkce a dokrmována náhražkami. Pokud mléko, přijde mi jako lepší alternativa tenhle přístup (který mám za domem v kravíně).
A maso snad ani nemusím vysvětlit. Já mám třeba problém už s tím, že kvůli tomu, abych já se najedla, musí někdo umřít. Někdo má problém s podmínkami, které jsou většinou katastrofální. Někdo to bere z výživové stránky věci.
Do vývrtky popáté: "snížení poptávky po jejich produktech povede pouze ke zvyšování cen a snaze "chovatelů" ještě víc snížit výdaje spojené s péčí o ně"
Ano, povede. A ano, obřas myslím na to, že budou lidi na těch zvířatech ještě víc šetřit. Ale to je ta jedna doba, to jedno období, ten mezistupeň od krachu, kde, když není poptávka, není nabídka, protože se to zkrátka nevyplatí a věčně se to financovat nedá, když produkty nejdou na odbyt. Pokud by si to lidstvo uvědomilo, že ano.
Je to asi krutá myšlenka, ale je to jako když zemřeli členové operace Anthropoid (atentát na Heydricha) a díky nim vypálili dvě vesnice. Bylo to zlo, které ale přineslo ovoce do dalších let. Byla to oběť, ale nebyla zbytečná.

Do vývrtky pošesté: Vadí mi, když to hlásají všude kolem a cpou to všem!
K tomu snad jen jednu větu: A co dělá autorka výše zmíněného článku?

Bonusy na závěr:
Za poslední týden jsem se dozvěděla, že tofu je zelenina. Tofu je produkt vyrobený ze sóji - luštěniny -> rostlinný produkt, ale ne rostlina.
Za poslední týden jsem se dozvěděla, že zvířata se přemnoží, když je lidé nebudou jíst. To člověk uměle zvyšuje u zvířat porodnost, to člověk je chová ve velkochovech.
 


Komentáře

1 Lenin Lenin | Web | 21. června 2014 v 10:12 | Reagovat

Fajn, začneme.

1) Jak můžeš tvrdit, že nereaguješ na můj článek, když z něj kradeš fráze a následně je zpochybňuješ?

2) Vegetariánství opravdu chápu, pokud se pro něj člověk rozhodne ze zdravotních důvodů nebo prostě proto, že mu maso "nejede". Nechápu ho v případě, že se nějaká puberťačka rozhodne nejíst maso, aby byla swag. ;)

3) Bible je jen kniha napsaná člověkem. Člověk si může vymyslet cokoli, ale nelze to pokládat za pravdu. V Bibli se dějou věci popírající fyzikální zákony i zdravej rozum, nevím, proč bych zrovna její text měla brát jako věrohodný zdroj.

4) To, že někdy kdysi žili lidé, kteří nejedli maso, je moc hezký. Taky žili lidé, co jej jedli. A bohužel pro tebe -bylo jich víc.

Snad ale uznáš, že kdysi dávno to nebylo tak kurzu, jako je to teď a ti lidé to dělaliz přesvědčení, ne kvůli módě (tím nechci říct, že dnes neexistují lidé dělající to z přesvědčení, to ne, ale neni jich zdaleka tolik).

5) Ani jednou jsem se v článku nezmínila, že složky, které obsahuje maso, nelze získat jinde. Samozřejmě, že ano. Napsala jsem jen to, že je to strašně složité. Sama si představ, co bys do sebe měla narvat místo jednoho plátku masa k obědu. Desítky rostlin. Některé tu ani přirozeně nerostou. Maso tu přirozeně žije. ;)

6) Neříkám, že to dělají všichni, ale jsou mi k smíchu vegani, co nejí maso, ale požírají tabletky (zejména B12), aby mohli plnohodnotně žít. Proto jsem se o tom zmínila. Já sice žeru spoustu hnusů v potravě, ale nedožírám se uměle práškama.

7) Máš pravdu, že šetření by bylo pouze krátkodobé. Pak by ta zvířata nakonec pobila do posledního kusu a krávy, prasata, kozy a ovce by přestaly existovat, protože člověk nestojí o to, aby je živil a nic z nich neměl.

8) Ani o tom, že mi vadí, že mi veganství někdo cpe, jsem nepsala. Vadí mi, že vegani šíří bludy aka člověk je býložravec, máme zuby jako ovce, máme 4 žaludky jako kráva, máme moc dlouhou trávicí soustavu a tak dále. ;)

2 Panra Panra | Web | 21. června 2014 v 12:37 | Reagovat

[1]:
1) Přiznám a opravuji se: není to čistě reakce na Tvůj článek. Je to reakce na všechno co mě vytočilo, když jsem četla Tvůj článek, ale zároveň i na to co jsem postřehla v komentářích a kolem sebe.

2) Pak chápeš některé důvody k vegetariánství, ale ne vegetariánství jako takové. V tom je rozdíl.

4) Neříkám, že jich bylo víc. Ale říkám, že byli. Není to tudíž současný trend a móda o které mluvíš. A není to swag co je podkladem pro to, že lidi odmítají živočišné produkty. Neznám jediného člověka, který by to dělal pro image. Neznám. Pokud Ty ano, představ mi ho. Znám lidi, kteří přešli na rostlinou stravu kvůli zdraví, kvůli etice, kvůli partnerovi, kvůli nechuti, ale nikoho kdo pro image. Není to tedy jen zdání? Kterým se argumentuje pro to, aby mohlo být rostlinné stravování pojmuto jako špatné? Asi stejně jako všichni poslouchají rap protože je to v módě? Já tvrdím, že je. Nikdo mi neukázal příklad člověka, nevidím žádný důkaz kromě milionu nepodložených tvrzení. Že se něco začne vyskytovat v hojnější míře neznamená, opakuji neznamená, že to lidi dělají jen proto, že je to v módě.

5) To je ten problém, že tenhle článek není čistě jen reakcí na Tvůj článek. Ale přesto v něm nějaká odpověď je, i na tuhle část. Není tolik složité získat živiny jinde. Špenát, brokolice, brambory, čočka,... spousta z toho je běžnou součástí jídelníčku. A že je strašně složité všechno nahradit mi tedy přijde, ne, podle mě to je další zdání. Např. klaso se bílkovinně vyrovná masu, jen je mnohem méně tučné a obsahuje mnohem méně cholesterolu, ale naopak dost vlákniny. A nemusíš sníst tuny jiných zdrojů. Ke klasu si dáš salát s trochou kopřivy, nebo do čočky zamícháš listovou zeleninu, nebo brambory,... k televizi trochu mandlí/oříšků/... S trochou snahy nejsou ani potravinové doplňky potřeba, když si např. vegan správně naplánuje jídelníček.
P.S. Přirozeně se chovají slepice ve velkochovech, přirozeně se tele odtrhne od matky kvůli mléku?! Přirozenost je v tomhle nemístný argument.

6) Přijde mi lepší vzít si tabletku s B12 kterou potřebuju a vím co v ní je, vezmu si ji za účelem získání potřebného vitaminu, než narvat do sebe sračky z Mekáče, které ani nevím co obsahují.

7) Do posledního kusu by zmizeli velkochovy, Ti na zvířatech vydělávají a je to otázka peněz, ale ne lidi, kteří chovají zvířata pro vlastní potřebu popř. se podělí o své zásoby. Ten užitek tam je a s ním i zvířata. Ne biofarmy, protože i někteří vegani "zhřeší" nákupem bio jogurtu, ten výdělek tam tedy je a s ním i zvířata. Nevím jestli jsem vlastní myšlenku formulovala dost srozumitelně, ale věřím tomu, že alespoň z části bude pochopeno, co tím chci říct.

8) Viz bod 1 a začátek bodu 5.
No představ mi debila, který řekne, že člověk má 4 žaludky. Na druhou stranu chápu člověka, který si může myslet, že člověk je býložravec, stejně jako si někdo může myslet, že delfín je ryba. Když totiž porovnáš chrup zvířete, které se živí masem a chrup člověka, sílu v čelistech atd. zjistíš, že člověk nemá k býložravci daleko. Ale chápu Tvé rozhořčení, pokud jsi někoho takového potkala. Byla bych rozčílena zrovna tak.

3 Awe Awe | 21. června 2014 v 12:38 | Reagovat

[1]:
Na nektere veci ani nema cenu reagovat... Takze jenom zbezne:
2) Proc ti tak strasne vadi ze se nejake pubertacky rozhodnou pro veg(etari)ansky zivotni styl? Co je na tom spatneho? Proc ti nevadi pubescentni ema, metalisti, punkaci a ja nevim co jeste? Lide se vyvijeji, nazorove vyhranuji. Prochazeji ruznymi fazemi, kazdy z nas to zna. Tak proc tolik zapalene nenavisti? Tolik vynalozene energie?

4) Spis nez ze to nebylo v kurzu je to tim, ze kdysi nebylo a) tolik duvodu pro to odmitat zivocisne produkty (tj. hlavne dnesni koncentraky pro zvirata) a b) tolik moznosti (za minuleho rezimu asi malokdo narazil v jednote na tofu).

5) Rozhodnuti, jestli neco delat jednoduse nebo slozite bys mela nechat na lidech, kterych se to tyka - tzn. nerozhodovat za ne. Dulezite je ze to jde. Veg(etari)ani si velice dobre uvedomuji uskali sveho postoje, nicmene je to jejich rozhodnuti. Spousta lidi je totiž schopna dat prednost soucitu pred vlastni pohodlnosti.

6) Tak tady uz je tva argumentace dost mimo. Je sice v poradku prijimat s normalni stravou skodlive veci, ale brat doplnky stravy v podobe prasku uz je zavrzenihodne? Za prve je to pouze tvuj subjektivni postoj a za druhe je dost postaveny na hlavu.

7) Tuhle tvou teorii uz tusim hodne lidi rozumne poprelo pod tvym clankem. Jen mala poznamka - hodne krav, prasat, koz a ovci chovaji lide i mimo velkochovy. Nemeli by zadny duvod se jich zbavovat. Ne vsichni lide chovaji zvirata pro zisk.

8) Zijeme ve veku internetu, dostavaji se k nam ruzne informace, nektere kvalitni, jine mene. Neni ale treba zatracovat cele veg(etari)anstvi jenom proto, ze je par tvrzeni nepravdivych/diskutabilnich.

Jinak dobra prace ten clanek vyse, velice jasne a strucne. Bohuzel to asi hodne lidi neoceni.

4 phantom phantom | 3. července 2014 v 11:50 | Reagovat

Nějak mi není jasné, proč hned v začátku argumentuješ pohádkovou knížkou.

5 Panra Panra | Web | 5. července 2014 v 16:44 | Reagovat

[4]: Pokud bereš Bibli jako pohádkovou knížku, já ne. Nevěřím v Boha, ale věřím, že Bible není jen pohádková knížka. Smutné, že lidi jsou schopni shazovat něco  pro člověka, jeho kulturu a historii tak důležitého, jako je Bible.

6 Lenin Lenin | Web | 6. července 2014 v 23:39 | Reagovat

[5]: Jo, Bilble je strašně důležitá kulturní kniha. Nebýt jí a dalších náboženských knih, které daly vzniknout masovým náboženstvím, nezemřelo by spoustu lidí a svět by mohl z velké části žít v míru. ;)

Bible se s nadsázkou dá nazvat pohádkovou knihou, poněvadž čím se vlastně liší od dnešního moderního fantasy? Je plná neexistujících bytostí a lidí s nadpřirozenými schopnostmi, hemží se událostmi, o kterých vlastně ani nevíme, zda se opravdu staly. Kniha mýtů a pověstí, která časem nabyla chorobné obliby, nic víc.

Bible v sobě ukrývá i pár dobrých morálních pravidel, ale jinak mě svým obsahem odrazuje od víry v Boha.

7 Panra Panra | Web | 9. července 2014 v 17:58 | Reagovat

[6]: Ano. Náboženství je tak strašně špatná věc, opravdu příšerná (ironie). Panovníci díky ní po léta ovládali poddané a lidé kvůli náboženství umírali. Není to problém Bible, co tohle způsobilo, je to problém člověka a jeho povahy. Ale to strašně příšerné náboženství taky je něco, co dávalo naději a přispívalo k fungování státu tím, že poddaní respektovaly vládnoucího.

Takže ne, kdyby neexistovala Bible, Korán nebo další náboženské knihy a s nimi náboženství nevyřešilo by to problém válek a umírání. Válčilo by se kvůli moci jen by se to nevydávalo za válku kvůli náboženství. Lidé by žili jinak. Strach z božího trestu u opravdu věřící komunity rozhodně sníží kriminalitu. Islám má například v konceptu víry povinnou hygienu, která přispívá k prevenci před chorobami, které můžou způsobit epidemie a tím pádem ztráty na životech.

Bible je Bible. Žádná pohádková knížka. Pohádka je totiž většinou krátký epický příběh, většinou zapsán poté, co dříve koloval ústní formou napříč generacemi. To Bible rozhodně není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama